21.03.2021

Spartan Armoured Hoplites (3)#1

     No to zgodnie z zapowiedzią rozpoczynam publikację postów związanych z modelami do gry Mortal Gods, a dokładnie rzecz ujmując z modelami wojowników Sparty. A rozpoczynam ten cykl od trzech modeli opancerzonych hoplitów. 
     Słowem wstępu nadmienię tylko, że w grze Mortal Gods jest podział na trzy rodzaje pancerzy: ciężki, średni i lekki, dwa pierwsze dają ochronę wojownikom, lekki pancerz niestety już nie. Dlatego postanowiłem, że moi spartańscy hoplici będą składać się z ośmiu trzyosobowych oddziałów. Dwa oddziały będą wyposażone w ciężkie pancerze, dwa w średnie, natomiast cztery będą w lekkie - co prawda dla tych czterech ostatnich wykorzystam modele nieopancerzonych hoplitów by odróżnić ich od pozostałych ale co tam ;)
     Modele które możecie poniżej oglądać będą reprezentować hoplitów z ciężkim pancerzem i są one produktem firmy Victrix, pochodzą z zestawu Spartan Armoured Hoplites 5th to 3rd Century BCE zawierającego 48 modeli.

Kilka faktów z historii.
      Hoplici – ciężkozbrojni piechurzy walczący w zwartym szyku, zwanym falangą. 
Hoplici stali się powszechnym widokiem na polach bitew w starożytnej Grecji w połowie VII wieku p.n.e. Oddziały hoplitów tworzyli wolni, zamożni obywatele miast greckich, czyli polis oraz chłopi posiadacze zaprzęgu wołów. Ich sukcesy w walkach z wojskami perskimi spowodowały, że po wojnach perskich władcy tego kraju chętnie najmowali Greków do swoich armii (w wojskach perskich walczących z Aleksandrem Macedońskim było ponoć do 30 000 najemnych Greków). W ten sposób rozpoczęło się przechodzenie od armii obywatelskich do najemnych, które rozpowszechniły się w świecie hellenistycznym za panowania Diadochów.
Zaczątków formacji należy upatrywać w powstawaniu w IX-VIII wieku greckich państw-miast (polis), kiedy to 17-latkowie wstępowali ochotniczo do oddziałów (agelai) i przechodzili intensywne ćwiczenia w zakresie wychowania fizycznego, polowań i pozorowanych działań zbrojnych, stając się – po dwóch latach – prawdziwymi wojownikami.[1]
[1]. Wikipedia.

Cel na rok 2021: 140 miniatur
Do osiągnięcia celu pozostało: 111
Pomalowane: 29
 

 

9 komentarzy:

  1. Khem, khem... Krawędzie podstawek. ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czekam na podstawki zbiorcze. Jeżeli ranty podstawek będą wystawać ponad slot to będą beżowe tak aby zlać się z kolorem podłoża. Natomiast w przypadku gdy nie będą wystawać to pomaluję je na czarno. Na tą chwilę nie mam takich podstawek więc nie marnuję czasu ;)

      Usuń
  2. aaa to w końcu Mortal Gods a nie to Clash of Spears??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prowadzę trzy projekty równocześnie i one się przeplatają. Spartan nie ma w CoS i Saga, tylko w MG. Ale procarze których pokazywałem początkiem roku można już wystawić w każdym z tych systemów. Wiem, małe zamieszanie ;) Będzie większe jeżeli jeszcze uwzględnię Basic Impetusa :D

      Usuń
  3. Fajne miny im powychodziły :)

    OdpowiedzUsuń