Zbrojne stado klanu Mors


      Dzięki serii zwycięstw i ekspansji klan Mors jest już bardzo bliski, by dorównać klanom Eshin, Pestilens, Moulder, a nawet Skryre pod względem siły i wpływów. Zjednoczone cztery Wielkie Klany mogłyby z łatwością zmiażdżyć Mors, podobnie jak niszczyły inne klany w przeszłości. A jednak klan Mors nadal szczyci się swoją pozycją i nikt nie jest pewien dlaczego Wielkie Klany nie reagują w tradycyjny sposób. Wódz Norowgryz, sprawca niebywałych sukcesów klanu Mors i niekwestionowany władca Miasta Kolumn, zasiada obecnie w Radzie Trzynastu. Bezwzględne metody Norowgryza doprowadziły do śmierci wielu rywali, a także do całkowitego zniszczenia co najmniej sześciu mniejszych klanów. Dzięki triumfom Norowgryz niebywale zwiększył bogactwo i władzę klanu Mors. Skaveni z pokonanych klanów wzmocnili armię Mors oraz zasilili rzesze niewolników, a w podbitych gniazdach w całym Podmroku dumnie wiszą flagi zwycięzców. 
     Wiele potężnych Skavenów zginęło na skutek knowań wodza i nikt nie potrafi powiedzieć, do czego będzie zdolny, aby obronić osiągnięty prestiż swojego klanu. Nawet gdyby Norowgryz został zgładzony, władzę w klanie obejmie jeden z kapitanów. Biorąc pod uwagę skuteczność dotychczasowej strategii bitewnej klanu, głupotą byłoby zakładać rozpad Mors, nawet w przypadku śmierci charyzmatycznego wodza, jakim jest Norowgryz. 
     Skaveni z Klanu Mors przejawiają wobec swoich przywódców, a nawet względem siebie, lojalność niesłychaną w społeczności Szczuroludzi. Nawet ci, którzy zostali włączeni do Mors z pokonanych klanów, wkrótce zaczynają głośno wychwalać Norowgryza i jego świtę. Nikt nie jest pewien, czy ta lojalność to wynik plugawego czarnoksięstwa, nieznanych narkotyków, czy może czegoś innego, czego jeszcze żaden inny Pan Rozkładu nie odkrył. 
     Podobnie jak każdy z Pomniejszych Klanów, Mors pragnie zająć miejsce wśród Wielkich Klanów. Norowgryz jasno stwierdził, że ma zamiar poprowadzić wszyscy Skaveni ku nieuchronnemu zwycięstwu nad światem na powierzchni. Biorąc pod uwagę nieprzerwane pasmo zwycięstw, być może uda mu się tego dokonać. Pozostałe klany przekonane, że nie nadszedł jeszcze czas na kolejny najazd, nie są tak skłonne posłuchać tego wezwania do inwazji na świat powyżej. Norowgryz potępia takie zdradzieckie gadanie, uznając je za żałosne wymówki, jednak nie chce zrezygnować z niedawno zdobytej pozycji Pana Rozkładu. Dlatego gra na zwłokę, czekając, aż jego wpływy w Radzie Trzynastu odpowiednio wzrosną. Tymczasem zadowala się spoczywaniem na laurach, pławiąc się w uwielbieniu fanatycznych żołnierzy. 
     Klan Mors wykorzystuje różne techniki walki od sprawdzonego zarzucania wroga legionami niewolników i Klanbraci, przez skrytobójstwa, po trucizny, z których słynie w całym Podmroku. Jednak najsilniejszą stroną klanu jest zdolność błyskawicznego przystosowywania się do bieżącej sytuacji. Mors nie zainwestował całkowicie w jedną metodą prowadzenia wojny lub w wybrany typ broni i ta wszechstronność okazuje się cenną zaletą wśród Wielkich Klanów, które zazwyczaj trzymają się jednego kierunku rozwoju. 
     W bitwie Mors wykazał się fanatycznym uporem, brutalnością i okrucieństwem. Wrogowie klanu byli wybijani do ostatniego najpodlejszego Klanbrat. Klany, które już wcześniej stanęły naprzeciw oddziałów Mors, mają podkopane morale, głównie ze względu na ich bezlitosną reputację. Skavenom, które poddały się bez walki, okazuje się łaskę, po czym więzi się do chwili, gdy ich klan poniesie sromotną klęskę, a potem włącza się je w szeregi zniewolonych Klanbraci klanu Mors. 
     Pochodzący z pokonanych klanów Skaveni, którzy wydają się dość obiecujący, otrzymują awans na odpowiedzialne stanowiska, o ile dowiodą tego, że można im zaufać. Norowgryz uważa, że do niewoli powinny trafiać tylko ci Szczuroludzie, którzy zasługują na taki los, podczas gdy ci, którzy mają coś do zaoferowania klanowi Mors, powinni zostać odpowiednio wykorzystani. Typowe dla Skavenów zdrady i wzajemne oskarżenia są również częste w szeregach klanu, gdyż postrzegane są jako metody, dzięki którym godni tego Skaveni działają na korzyść klanu jako całości. 
     Klan Mors musi dowieść swojej wartości Panom Rozkładu, jednak będzie miał ku temu okazję, jeśli wódz Norowgryz zrealizuje swoje plany. Rada Trzynastu nie jest jeszcze pewna, jak w najlepszy sposób wykorzystać klan Mors, a prowadzone między Panami Rozkładu dyskusje na ten temat są bardzo żywiołowe. Nie jest tajemnicą, że Skryre pragną zniszczenia Mors, przeciwko czemu wielokrotnie protestował klan Moulder. Pestilens, którzy zajmowali niegdyś podobną pozycję jak Mors, muszą jeszcze podjąć decyzję. Eshin oczywiście nie zdradzają się z tym, co myślą o zuchwałym klanie. 
      Spośród wszystkich Panów Rozkładu jedynie Profeta udzielił wsparcia Mors. Solidarność Mors, będąca oczywistym czynnikiem odpowiedzialnym za ostatnie sukcesy klanu, intryguje Profetę. Jeśli uda się odkryć metody, dzięki którym Norowgryz gwarantuje lojalność Klanbraci, wówczas być może Wielkie Wyniesienie stanie się faktem. Ostatecznie obowiązkiem Szarych Proroków jest utrzymywanie jedności Skavenów jako rasy, a Norowgryz wyraźnie odnosi sukcesy w kontrolowaniu i jednoczeniu swoich poddanych. /cyt. Podręcznik do Warheim FS, Mitterherbst by Quidam Corvus/
ABC


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz