Zwiadowcze stado klanu Eshin


      Niemal tysiąc czterysta lat przed Sigmarem klan Eshin wyruszył na Daleki Wschód. Na setki lat słuch o klanie zaginął, aż wreszcie klan w tajemniczy sposób powrócił do Skavenblight, by zaoferować swoje wsparcie Panom Rozkładu. Czas spędzony na badaniu krain Nipponu, Indu i Kitaju dobrze posłużył Eshin, bowiem klan poznał tajniki podstępu i skrytobójstwa. 
     Skrytobójcy z Klanu Eshin słusznie budzą strach wśród wszystkich Skavenów. Nadchodzą w ciszy, zadając śmierć z niesamowitą precyzją i powracają do swych nor, a wrogowie nadal nie mają pojęcia, co się wydarzyło. Metody zabijania stosowane przez Eshin są nadnaturalne, a cienie zdają się oblepiać zabójców niczym pajęczyny. Rzadko pokazują swe oblicza, które zwykle ukrywają pod kapturami i maskami. 
     Eshin to nie tylko siedlisko zabójców. Ze względu na nieuchwytność wojownicy Eshin są cenieni jako szpiedzy i zwiadowcy. Klan sprzedaje swoje usługi innym, wynajmując zwiadowców i oddziały dywersyjne, które mogą przenikać na tyły wroga, by zbadać formacje nieprzyjaciela albo wyeliminować dowódców, magów lub inne ważne cele. Eshin utrzymuje także rozbudowaną siatkę szpiegów, dzięki którym zdobywają wiele przydatnych informacji. 
     Eshin otacza nimb tajemnicy w znacznie większym stopniu niż inne Wielkie Klany. Niewiele wiadomo o wewnętrznych działaniach klanu, a wszelkie informacje są dobrze ukryte przed ciekawskimi oczami i uszami. Skaveni, które dowiedzieli się zbyt wiele o skrytobójcach, kończyli martwi lub znikali w niewyjaśnionych okolicznościach. W ten sposób klan chroni swoje tajemnice, planując pozostać u władzy jeszcze przez wiele stuleci. Informacja to cenny towar wśród Skavenów z Klanu Eshin, a sekrety nigdy nie są sprzedawane tanio. Mogłoby się wydawać, że klan powiększa swoje bogactwo i władzę w Podmroku, świadcząc usługi każdemu, kto gotów będzie zapłacić wygórowaną cenę. Równie często klan wykorzystuje zdobyte sekrety dla własnych potrzeb, albo z tego samego powodu dostarcza klientom fałszywe informacje. Klan zdobył łaski Panów Rozkładu i nadal bez szemrania służy Radzie Trzynastu. Czy posłuszeństwo będzie trwałe, czas pokaże, ale jak na razie klan Eshin jest praktycznie nietykalny.
     Klan Eshin słynie z umiejętności przemyślnego skradania się, stosowania niezwykłej egzotycznej broni i efektywnego zabijania. Nawet najmniej znaczący wojownicy klanu Eshin, zwani posłańcami nocy, znają podstawowe fortele oraz potrafią poruszać się szybko i cicho, by uderzyć w samo serce wroga. Skaveni, którzy przetrwają i opanują trudniejsze techniki Sztuki Cichej Śmierci, otrzymują awans na Rynsztokowców, potrafiących zakradać się na tyły wroga i wybijać całe regimenty, niezauważeni i niesłyszani. Jednak spośród wszystkich wojowników klanu Eshin największą grozę i nienawiść budzą skrytobójcy. Opanowali w mistrzowskim stopniu techniki walki poznane w Kitaju i dysponują niesamowitą różnorodnością stylów walki, przyćmiewając najlepszych ludzkich zabójców. Potrafią używać różnego oręża, od miotanych gwiazdek i dmuchawek do kusz samopowtarzalnych oraz całego arsenału trucizn. Oskarżani są o większość podejrzanych morderstw w społecznościach zarówno Skavenów, jak i Krasnoludów, nie wspominając o częstych skrytobójstwach dokonywanych na przywódcach ludzkich krain. Oczywiście wśród Ludzi takie oskarżenia wysuwane są szeptem i tylko przez tych, którzy są świadomi istnienia Skavenów. 
     W ciągu stuleci, jakie minęły od powrotu, Eshin zdobyli silną pozycję w Radzie Trzynastu, wykorzystując talenty, by kontrolować pomniejsze klany oraz zyskać władzę i znaczne wpływy wśród Wielkich Klanów. W efekcie działają jako karząca ręka Panów Rozkładu. Znaczenie polityczne Eshin jest wielkie, gdyż mają prawo obwołać Skavena heretykiem lub zdrajcą. Łatwo spreparować dowody takich występków, choć w wielu przypadkach nawet nie trzeba tego robić. To właśnie z tego powodu inne klany starają się nie rozgniewać klanu Eshin i poddają się śledztwom bez sprzeciwu. Klan Eshin stosuje także bardziej bezpośrednie sposoby, by uciszyć opozycję wobec Rady Trzynastu. Polityczne mordy są powszechne, a Eshin osiągnęli w takich działaniach doskonałość. Skrytobójcy dokonali w imieniu Panów Rozkładu niezliczonych zabójstw, a całe klany były niszczone przez rywali, gdy ich przywódcy ginęli zabici dobrze wymierzonym sztychem lub porażeni śmiertelną dawką trucizny. Chociaż Eshin oferuje swoje usługi także klientom, którzy nie mają żadnych lub prawie żadnych powiązań z Radą Trzynastu, nigdy nie dowiedziono, by klan brał udział w jakichkolwiek działaniach zdradzieckich. /cyt. Podręcznik do Warheim FS, Mitterherbst by Quidam Corvus/
 
ABC

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz