Niziołki z Krainy Zgromadzenia


     Niziołki są rasą niewielką, zarówno liczebnie, jak i pod względem wzrostu. Te z nich, które nie stały się integralną częścią ludzkiego społeczeństwa zamieszkują niezależny kraj pasterski, leżący w całości na terenie Imperium i żyjący pod jego osłoną. Pochodzenie Niziołków jest równie starożytne, co ludzi. Obecnie jednak liczebność Niziołków maleje, co jest częściowo spowodowane ich spokojną, pokojową naturą. Niziołki to syty i spokojny lud, bardziej zainteresowany urodzajem na polach i pastwiskach czy porą następnego posiłku niż wojskowością. Są wspaniałymi, serdecznymi i ufnymi gospodarzami, szczęśliwymi, jeżeli mogą zaproponować podróżnym posiłek i schronienie. Pomimo to, są upartą, a nawet zaciętą rasą i będą bronić swoich domów, majątków i obiadu z dużym wigorem, choć nie są najlepszymi wojownikami. W obliczu niebezpieczeństwa mogą szybko organizować oddziały do obrony i wykazują dużą odwagę osobistą lecz ich wzrost i łagodne usposobienie na pewno nie ułatwiają im tego zadania. 
     Społeczności Niziołków to przeważnie małe wioski, nominalnie zarządzane przez Starszego. Starsi gromadzą się okazyjnie, aby przedyskutować wspólne sprawy na dużym przyjęciu, ale ogólna organizacja tej społeczności jest bardzo luźna, zaś sformalizowana władza jest nikła lub nie ma jej wcale. Religia i folklor Niziołków wiążą się ze sposobem życia, a ich główni bogowie powiązani są z przyrodą i płodnością. Legendarni bohaterowie to zazwyczaj Niziołki, mające rekordowe plony albo organizujące duże przyjęcia w czasie głodu, a nie wielcy wojownicy, czy odkrywcy. Szukanie przygód nie znajduje u nich aprobaty, ale niektórzy mogą podróżować po krainach ludzi, wynajmując się jako kucharze lub do podobnej pracy. 
     To jednak nie znaczy, że Niziołki są tylko biernymi obserwatorami uczepionymi poły Imperium. Wprost przeciwnie, mają swój udział w jego życiu - jako kusznicy i procarze w Armii Imperialnej, kucharze u możnych, niańki dla dzieci elit lub twórcy najsłynniejszych ogrodów w Starym Świecie. Niziołki odegrały kluczową rolę w zapewnieniu dobrobytu państwa. Jeśli wystarczająco zezłościć Niziołka, ten przypomni (a potem jeszcze raz… i jeszcze raz), że od nich pochodzi jedyny nie-ludzki elektor w Imperium oraz że zasłużyły na ten zaszczyt za całe dobrodziejstwo, jakie wyświadczyły ludziom. Z drugiej strony, ludzie lekceważą Elektora Krainy Zgromadzenia jako kolejny z dziwacznych dekretów Imperatora Ludwiga Grubego. 
     Jednakże Niziołki żyjące w Imperium mają także swoją mroczniejszą stronę. Ze względu na popularne nieporozumienie związane z ich dziecięcym wyglądem, który sprawia, że ludzie traktują przedstawicieli tej rasy jako całkiem nieszkodliwych, Niziołki mogą skutecznie służyć różnym frakcjom (czasami kilku jednocześnie) jako szpiedzy, szarlatani, a nawet skrytobójcy. Bardziej chciwe Niziołki często wykorzystują łatwowierność głupców, działając jako zręczni kieszonkowcy lub naciągacze. 
     Niziołki służą także w wojsku i to nie tylko w oddziałach kwatermistrzowskich. Ich zwiadowcy okazują się bezcenni na terenach zalesionych, natomiast procarze i kusznicy stanowią świetne jednostki partyzanckie. 
     Ludzie, Krasnoludowie, Gnomy i Elfowie rzadko poważnie traktują Niziołków. Nie potrafią brać na serio osób, które bardziej przejmują się chwastami w swoich ogródkach niż sprawami kraju. Zgodnie z powszechnie panującą opinią panującą pośród tych ras, Niziołki mogą być dobrymi służącymi, a Elfowie traktują je czasem jak swoje ulubione zwierzątka domowe. Jednak w czasach kryzysu, pozostałe rasy szybko przekonują się, że pomimo pucołowatych buź, leniwego usposobienia i zamiłowania do wygody, w Niziołkach drzemie hardy i niezłomny duch. 
     Niziołki mają bardzo swobodne i tolerancyjne podejście do religii. Nawet ich duchowni są niezwykle tolerancyjni w stosunku do innych wyznań. Tylko kilku Niziołków ogranicza się do jednego bóstwa, większość wierzy w tylu, ilu potrzebuje. Największy kult dotyczy Esmeraldy i jej męża Merrilla. Rhya nie ma aż tak powszechnej rzeszy wyznawców. Ranald jest tak naprawdę czczony jedynie przez Niziołki mieszkające w miastach. Każdy wyznawca Esmeraldy czy Merrilla może także wyznawać innych członków boskiej rodziny. 
     Niziołki są bardzo odporne na magię, co stanowi dla nich dużą przeszkodę przy praktykowaniu sztuki magicznej. Wciąż jednak jest ona dla nich czymś fascynującym, więc każdy Magister Magii przebywający wśród Niziołków będzie męczony przez ich dzieci, dopóki nie zaprezentuje swych umiejętności. 
     Chociaż Niziołki są często przedstawiane jako leniwe przez ignoranckich obcych, w rzeczywistości są oni zdeterminowani i nieustępliwi. Jako że ich społeczność jest oparta na rolnictwie i hodowli, muszą pracować ciężko i nieustannie. Niziołek z przyjemnością będzie tyrał od świtu do zmierzchu, korzystając jedynie z kilku krótkich przerw na jedzenie, po czym wróci uśmiechnięty do domu. Ciężka praca poprawia apetyt i gwarantuje dobry sen. Najlepiej podsumowuje to stare przysłowie: Najlepiej smakuje jedzenie będące owocem własnych rąk. Niziołki są najlepszymi istniejącymi kucharzami, i wszyscy uczą się gotować jeszcze jako dzieci. 
     Chociaż sztuka i rzemiosło Niziołków nie jest tak poważana jak krasnoludzka, elfia czy gnomia, wciąż są znakomici w tym, co robią. Ich zwinne palce umożliwiają im tworzenie szczegółów, jakim nie dorówna żaden Człowiek, Krasnolud czy Gnom. Są to bez wątpienia najlepsi tkacze, krawce i rymarze. 
     Niziołki uwielbiają zabawy. Urządzają je na Polu Zabaw od południa do następnego świtu; obecne są ogromne ilości jedzenia, opowiada się historie i urządza gry. Strzelanie z procy, zapasy, taniec oraz gra na skrzypcach są najlepsze podczas umiarkowanej pogody. W zimie popularne jest narciarstwo, łyżwiarstwo oraz saneczkarstwo. Obok każdego Placu Zabawy znajduje się staw, jeśli nie naturalny to utworzony poprzez nawadnianie. Zabawy są urządzane podczas równonocy, letniego przesilenia, ostatniego dnia zbóż, w dzień urodzin, rocznicę założenia wioski, oraz Tygodnia Ciast. /cyt. Podręcznik do Warheim FS, Mitterherbst by Quidam Corvus/

BOHATEROWIE

STARSZY
Stan liczbowy: 0/1Wpisy na blogu:***

MAGISTER MAGII
Stan liczbowy: 0/1


Wpisy na blogu:

***

SIERŻANT
Stan liczbowy: 0/1


Wpisy na blogu:

***

ZWIADOWCA
Stan liczbowy: 0/2Wpisy na blogu:

***

  STRONNICY 

PASTERZ
Stan liczbowy: bez ograniczeń


Wpisy na blogu:


***

MILICJANT
Stan liczbowy: 0/5


Wpisy na blogu:


***
PIES PASTERSKI
Stan liczbowy: 5/5


Wpisy na blogu:
Pies pasterski***

PRZEPATRYWACZ
Stan liczbowy: 0/3Wpisy na blogu:

***

OGR
Stan liczbowy: 1/1


Wpisy na blogu:

***
MACHINY 

ZAPRZĘG
Stan liczbowy: 0/1Wpisy na blogu:

***

NIEZIOŁKI Z KRAINY ZGROMADZENIA


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz