Cyrkowcy z Ligii Ostermarku

Wędrowne trupy cyrkowców dostarczają rozrywki ludności Starego Świata. Akrobaci, siłacze, żonglerzy, hipnotyzerzy, woltyżerzy i brzuchomówcy - wszyscy występują dla spragnionej uciechy gawiedzi czy to podczas jarmarków, festynów czy po prostu w odpowiedzi na oczekiwanie widzów. Niektórzy robią to dla pieniędzy lub dla sławy i przyjemności, jaką daje zachwyt zgromadzonej publiczności. Inni wybierają życie cyrkowca, za wszelką cenę próbując wyrwać się z biedy.
     Do najsłynniejszych trup cyrkowych przemierzających Stary Świat należą grupy wywodzące się z owianej ponurą sławą Ligii Ostermarku. Wielu uczonych tłumaczy to dużym poczuciem humoru, fatalizmem, dystansem do życia i śmierci oraz niebywałą odwagą charakteryzującą mieszkańców wschodnich rubieży Imperium. Dobrze zbudowani, krępi Ostermarkczycy, w żyłach których płynie domieszka krwi Ungołów i Kislevitów to urodzeni jeźdźcy, świetni woltyżerowie, siłacze i akrobaci, których sceniczne popisy wielokrotnie przechodziły do legend. Ostermarkczycy są pełnymi życia ludźmi, uwielbiającymi konie, wódkę i tańce. Szczególnie ich kobiety znane są z gorącego temperamentu i pełnej pasji natury. Z kolei bliskość Gór Krańca Świata, niebezpieczniej Sylvanii oraz prastarych lasów Talabecklandu sprawia, że wielu mecenasów decyduje się schwytać i wytresować potężne niedźwiedzie, śmiertelnie niebezpieczne szablozębne czy sfory psów bojowych. Występy dzikich zwierząt na arenach cyrkowych nieodmiennie dostarczają silnych emocji, a rozentuzjazmowana gawiedź chętniej sięga do sakiewek.
     Cyrkowe sceny różnią się wielkością i kształtem. Jest to uzależnione głównie od repertuaru trupy oraz zasobności mecenasów. Większość mieści się w okrągłych namiotach, choć zdarzają się sceny w kształcie prostokąta czy rombu - dotyczy to zwłaszcza scen mieszczących się w bogato zdobionych zaprzęgach i powozach. Najmniejsze namioty mierzą około kilkanaście kroków. Średnica największych sięga setek. Zazwyczaj namiot jest wysoki na 8 do 10 metrów. Na podłodze leży piasek, trociny lub przesiana ziemia. Czasami – szczególnie gdy przewidziane są występy dzikich zwierząt – scena jest odgrodzona, do krawędzi są przymocowane kolce lub ostrza, mające zapobiegać wtargnięciu zwierząt na widownię.
     Cyrkowcy dużo podróżują, zazwyczaj w towarzystwie podobnych sobie kuglarzy. Trupy aktorskie dają przedstawienia w każdej wiosce, mieście i porcie. Szczęśliwcy mogą liczyć na wielokrotne występy, co pozwala na spędzenie kilku miesięcy w jednym w miarę bezpiecznym miejscu. Najlepsi cyrkowcy cieszą się opieką arystokratów i zarabiają ogromne sumy, występując na zamkach i dworach.
     Ci, którym mniej się poszczęściło, podróżują dalej w poszukiwaniu hojniejszej publiczności lub mniej podejrzliwych strażników miejskich. Bowiem nie wszyscy cyrkowcy zarabiają na życie organizując jedynie artystyczne widowiska - wielu woli zdobywać złoto okradając domy mieszczan zgromadzonych wokół cyrkowej areny, oszukiwać w grach hazardowych lub zmuszać hipnozą do przekazywania kosztowności. I choć takie nikczemne praktyki są udziałem jedynie znikomej części trup cyrkowych, to zła sława i cień podejrzenia pada na wszystkich.
     Jednak życie cyrkowca to niejedynie sceniczne występy, sława i wystawne uczty. To przede wszystkim ciężka praca, nieustanne ćwiczenia oraz podróże niebezpiecznymi gościńcami Starego Świata na których śmierć może przybrać postać zarówno dzikich Zwierzoludzi, fanatycznych Łowców czarownic czy banitów gotowych chętnie zaatakować włóczęgów których nikt nie będzie szukał.  /cyt. Podręcznik do Warheim FS, Mitterherbst by Quidam Corvus/
 
BOHATEROWIE

MECENAS
Stan liczbowy: 0/1Wpisy na blogu:***

MAGISTER MAGII
Stan liczbowy: 0/1


 
Wpisy na blogu:
 

***

KAPŁAN RANALDA
Stan liczbowy: 0/1


 
Wpisy na blogu:
 

***
 
SZARLATAN
Stan liczbowy: 0/2


 
Wpisy na blogu:
 

***

TRESER
Stan liczbowy: 0/1


 
Wpisy na blogu:
 

***

STRONNICY 

CYRKOWIEC
Stan liczbowy: bez ograniczeń


 
Wpisy na blogu:


***

SIŁACZ
Stan liczbowy: 0/3Wpisy na blogu:
 
***
 
ŻONGLER
Stan liczbowy: 0/3Wpisy na blogu:
 
***

WOLTYŻER
Stan liczbowy: 0/3Wpisy na blogu:
 

***

SZABLOZĘBNY
Stan liczbowy: 0/2Wpisy na blogu:
 

***

PIES BOJOWY
Stan liczbowy: 0/5Wpisy na blogu:
 

***

OGR
Stan liczbowy: 1/1


Wpisy na blogu:

***

NIEDŹWIEDŹ
Stan liczbowy: 0/1Wpisy na blogu:
 

***

MACHINY 

ZAPRZĘG
Stan liczbowy: 0/1Wpisy na blogu:

***

RYDWAN
Stan liczbowy: 0/1Wpisy na blogu:

***

CYRKOWCY Z LIGII OSTERMARKU

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz