Siostry Sigmara


     Święty Zakon Sióstr Sigmara, rezydujący przed wiekami w zniszczonym przez kometę Mordheim, przez dziesięciolecia uznawany był za heretycką sektę, zaś Święte Oficjum Sigmara ścigało zakonnice równie zawzięcie jak kulty Mrocznych Bogów. Dopiero reformacja i oczyszczenie przeprowadzone przez Magnusa Pobożnego zmusiły hierarchów Kościoła Sigmara do uznania Oblubienic Sigmara za część Kultu Młotodzierżcy. 
     Zakon Sióstr Sigmara przez wieki był azylem dla hardych, krnąbrnych i niepokornych panien z arystokratycznych domów Imperium. Młode arystokratki, którym nie w głowie było zamążpójście jako alternatywę wydziedziczenia często wybierały wstąpienia do monastyru Sióstr Sigmara i złożenie ślubów zakonnych. Natomiast w niektórych prowincjach Imperium, szczególnie w regionach zdominowanych przez Kult Sigmara, arystokratyczne rodziny za punkt honoru poczytywały sobie założenie przez córkę habitów zakonnych. I choć w czasach wyklęcia prześladowany przez łowców czarownic zakon niemal przestał istnieć, a wytropione Siostry Sigmara były często bez procesu palone na stosach, to po reformacji i oczyszczeniu zakon powoli się odradza, a liczba wstępujących do monastyru nowicjuszek powoli rośnie. 
     Od czasów Magnusa Pobożnego siedzibą Świętego Zakonu Sióstr Sigmara jest Glaubenniedrich, twierdza którą zakonnice dzielą ze Świętym Oficjum Sigmara. Przeniesienie Sióstr Sigmara do Glaubenniedrich było jednym z warunków jakie postawili hierarchowie Kultu Sigmara, kolejnym było absolutne podporządkowanie zakonu Wielkiemu Teogoniście oraz przydzielenie Prezbiterów Sigmara do zbrojnych kompanii Sióstr Sigmara. 
     Na czele zgromadzenia Sióstr Sigmara stoi Matka Przełożona, wybierana przez konklawe hierarchów Kultu, której podlegają dowodzące zbrojnymi kompaniami i monastyrami Przeorysze. Niżej w hierarchii zakonnej znajdują się Siostry Bitwy, doświadczone wojowniczki, które przewodzą Siostrom Sigmara i stawiane są za wzór przechodzącym nowicjat zakonnicom. Niektóre z Oblubienic Młotodzierżcy, zwane Szpitalniczkami obdarzone zostały niezwykłym charyzmatem uzdrawiania i leczenia, który z pożytkiem dla całego Kultu Sigmara wykorzystują na polach bitew, a w krótkich czasach pokoju także wewnątrz murów osad Imperium, niosąc ulgę i wytchnienie cierpiącym z powodu ran i chorób. Święty Zakon Sióstr Sigmara to schronienie nie tylko dla niepokornych arystokratek, które swe życie i czystość postanowiły oddać Młotodzierżcy, to także azyl dla kobiet grzesznych, a także córek oraz żon heretyków, których dusza i ciało zostało oczyszczone w płomieniach Świętego Oficjum. Niesławne Pokutnice to na wpół obłąkane, opętane żądzą odkupienia kobiety, które w cierpieniu, bólu, krwi i śmierci widzą odkupienie własnych win. Nad prawością i posłuszeństwem zbrojnych kompanii czuwają fanatyczni i surowi Prezbiterzy Sigmara, którzy bezlitośnie piętnują wszelkie odstępstwa i przewinienia. 
     Dowodzone przez Przeorysze zbrojne kompanie Oblubienic Sigmara to zdyscyplinowane, świetnie wyszkolone, zahartowane krwią poległych sióstr wojowniczki, które recytując bezlitosne wersety Litanii Nienawiści mierzą się z najpotężniejszymi nawet przeciwnikami Imperium, gotowe bez wahania zginąć w obronie Lenna Młotodzierżcy. /cyt. Podręcznik do Warheim FS, Mitterherbst by Quidam Corvus/
ABC

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz